SAÇ EKİMİ HAKKINDA

SIK SORULAN SORULAR

Birden Fazla Saç Ekimi Yöntemi Var, Benim İçin Hangisinin Uygun Olduğuna Nasıl Karar Verebilirim?

Bu konu tamamen saçınızın mevcut durumu, sizin beklentileriniz ve doktorunuzun görüşüne göre şekil alacak bir durumdur. Genesisde sizin için en iyisini bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Beklemediğim Sonuçlarla Karşılaştım, Ne Yapmalıyım?

Süreç tamamlanana kadar operasyonunuzu yapan hekimle iletişim halinde olmalısınız. Süreç, hasta hekim sürecidir ve interaktiftir.

Saç Ekimi Sonrasında Ağrı Yada Kaşıntı Hissedersem Ne Yapmalıyım?

Ekim sonrası ağrı nadiren de olsa olabilir. Bunun için doktorunuz size ağrı kesici önerecektir. Saçlar 3.ay çıkmaya başlayınca rahatsız edecek boyutta olmayan kaşıntı olabilir. Rahatsız ederse doktorunuzu arayın önlemini alacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Sosyal Hayatıma - İşime Ve Spora Ne Zaman Dönebilirim?

Sosyal hayata 4-5 gün içinde dönebilirsiniz. Temiz bir işte çalışıyorsanız örneğin muhasebeci iseniz 4.gün işe gidebilirsiniz. Kirli ortamda çalışıyorsanız(örn;inşaat ortamı) 7 gün işe ara vermenizi öneririz. Fitnes gibi hafif spora 15 gün sonra dönebilirsiniz. Yoğun temaslı futbol gibi sporlar 1 ay yasak.

Saç Ekimi Sonrasında Evime Gittiğimdeki Süreçte Neler Yapmam Gerekiyor?

Saç ekimi sonrasında klinikten ayrılmadan önce detaylı bir şekilde bilgilendirileceğinizi unutmayın. Ekimden sonraki ilk hafta başınızda ağrı, ve hafif şişlik olabilir sürecin bir parçasıdır. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey size belirtilen yıkama prosedürlerine harfiyen uymaktır.

Şok Saç Dökülmesi Nedir?

Her saç ekiminde sürecin bir parçası olan geçici saç dökülmesi ekimden sonra ilk 40 gün içerisinde dökülen saçları ifade eder. Şok dökülmeden sonra ekilmiş saçlar 90.gün yeniden çıkmaya başlar

Saç Ekimi Sonrasında İstediğim Sonuca Ne Zaman Kavuşurum?

Saç ekiminden sora 4. ay yaklaşık %25, 6.ay % 55-60, 1 yılda %95 olur. Tepe bölgesinin tamamlanması 1,5 yılı bulabilir

Saç Ekimi Ve Sonrasında İyileşme Süresi Nedir?

Saç ekimi işlemi ortalama 6 saat sürmektedir. İşlem sonrasında ekilen bölgede kabuklanma gözlemlenir, 10gün içerisinde bu kabuklar dökülür ve normal bir görüntüye kavuşur. 10 günden sonra saç ekimi ile ilgili sorununuz kalmaz.

Saç Ekimi Öncesinde Ve Sonrasında Yapmamam Gereken Şeyler Nelerdir?

Saç ekimi öncesi; 2 gün sigara yasak, 10 gün öncesinden alkol, limon, sarımsak, çiğ soğan, B ve E vitaminleri, aspirin, heparin, coumadin ve kanamayı artıracak ilaçlar yasak. Trisiklik antidepresanlar ,mao inhibitörleri(Aurorix), beta blokerler 15gün öncesinden kesilmeli.Kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza mutlak bildiriniz.

Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra Alkol Ve Sigara İçebilir Miyim?

Her medikal uygulamada olduğu gibi saç ekiminde de öncesinde ve sonrasında alkol ve sigara içmenizi 7 gün önermiyoruz. Sağlıklı kan akışını bozan tüm uygulamaları bu süreçte doğru bulmuyoruz

Kök alınan bölgelerde saç çıkar mı?

Saç kökünün alındığı bölgede alınan saçların yerine yenisi gelmez. Donör sahadan saçlar toplanırken 1cm karelik alanda 50 saç telinden fazlası alındığı için seyreklik olmaz. Fakat saç kökü alınan bölgede travmaya bağlı 2. aya kadar normalden seyrek bir görüntü oluşabilir. Ama ikinci  aydan itibaren normal  sıklığına döner ve alınan bölgede alım yapıldığına dair bir belirti kalmaz.

Saç ekiminde ense hariç vücudun başka yerlerinden kök alınabilir mi?

Saç ekme esnasında eğer ense bölgesindeki saçlar yeterli  greft miktarını veremez ise biz de açık olan alanı kapatabilmek için başka bölgelere baş vurma durumunda kalabiliriz. Bu bölgeler; sakal, göğüs ve sırt bölgesindeki kıllar olarak  ele alınabilir. Ama uzama hızı ve saç kalitesine daha yakın oluşu nedeni ile sakal ilk tercih edilen bölgeyi oluşturur.

 Saç ekiminde iz kalır mı?

Saç ekiminde üç aşama mevcuttur; 1- köklerin alımı, 2- kanalların açılması ve 3- ekimi. Bu üç aşamadan 1 ve 2. aşamalar saç ekim sonrası iz kalmasına neden olacak  aşamaların gözlendiği etaplardır. 1. aşamada köklerin alındığı  mikropunçların saç kökünün kalınlığına bağlı 0,6 veya 0,7 mm arasında olmasına dikkat  edilmelidir. Eğer mikropunçların kalınlığı daha üst düzeyde olursa, alınan bölgede kalıcı izlerin oluşması kaçınılmazdır.

 Saç ekimi için yaş sınırlaması var mıdır?

Saç ekimi yapılacak hastanın, operasyon işlemine mani  olacak herhangi bir sağlık sorunu yok ise, yaş ile ilgili bir sınırlamamız yoktur.

 Saç ekimi mevcut saçların kaybolmasına neden olur mu?

Saç ekimi esnasında mevcut saçların korunması, saç ektirmenin en hassas noktalarından birini oluşturur. Mevcut saçların korunması,  ancak mevcut saçların yönüne ve çıkış açılarına göre başından sonuna kadar çok titiz bir şekilde kanalların açılmaya özen gösterilmesi ile sağlanabilir. Bu ise; kanal açan kişinin bu işin eğitimini ve yeterliliğini almış bir doktor olması ve özellikle saç ekme konusunda yeterli deneyiminin olmasını gerektirir.  Eğer bu şartları sağlamayan bir yerde saç ekimini yaptırırsanız,  muhtemelen hem mevcut saçlarınız kanallar açılırken saç kökleri zedeleneceği için, bir daha geri gelemeyecek şekilde kayba uğrayacaklardır.

Saç ekiminden sonra saç bakımı nasıl olmalı?

Saç ekiminden bir gün sonra hasta kontrol ve pansuman amaçlı çağrılır. 3. gün saç yıkama yapılır. Bu yıkama esnasında hastanın nasıl yıkama yapacağı ve saçlarına nasıl bakım yapması gerektiği ile ilgili bilgiler uygulanarak gösterilir. Gerekirse hastaya yıkama esnasında yıkama videosu çekilip verilir. Hasta da dördüncü günden itibaren tarif edilen şekilde saçlarını yıkamaya ve bakımını yapmaya başlar. Yıkama işlemine 10 gün devam etmesi önerilir. 1.3.ve 6. aylarda PRP önermekteyiz.

Saç ekiminden sonra havuza denize saunaya ne zaman girebilirim?

Operasyondan 2 hafta sonra denize girilebilir. Ama havuzun klor düzeyi çok yüksek olduğu için 4 hafta sonra girilmesi daha uygun olur. Sauna 2 ay önermiyoruz

 Saç ekiminden sonra bere veya şapka takabilir miyim?

Operasyondan 2-3 gün sonra şapka takılabilir. Bere için ise 2 hafta beklenilmesi daha uygun olacaktır.

 Başkasının saçı başkasına ekilebilir mi?

Kesinlikle önermiyoruz. Çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 Hangi mevsimde saç ektirilir?

Her mevsim saç ekimi yapılabilir. Aşırı terleyenlere kışın, sürekli akut sinüzit atağı geçirenlere yazın yapmayı öneriyoruz. Kişisel özelliklere göre tarih ayarlaması da yapılabilir.

Saç ekiminden sonra karşılaşılan sağlık problemleri var mıdır?

Operasyon sonrası hastalara hangi kurallara uyması gerektiği anlatılarak, uyması gereken kuralları belirten bir form verilir. Bu kurallara uyduğu taktirde hastayı önemli ölçüde rahatsız eden herhangi bir durum gelişmez.

 Saç ekiminde ekilen saçın sıklığı ve yönleri nasıl belirlenir?

Operasyon yapılacak alanın ne kadar köke ihtiyacı  olduğu ve bir seansta verici alanı zedelemeyecek şekilde en fazla ne kadar kök alınacağı  hesaplanır. Alınan saç kökü miktarı ve açık alanın doğal bir sıklıkta en iyi görünümü alacağı şekilde geniş bir alanda cm kareye 35-50 kök gelecek şekilde, daha az açıklıklarda ise daha sık bir görüntü elde edebilmek için 50-85 kök ekilebilir. Yönlerini  ise; orada bulunan tüyümsü saçlar aracılığı ile aynı yön ve açıda kanalları açmak sureti ile doğal yön verilir.

 Kötü bir saç ekiminin düzeltilmesi nasıl olur?

Kötü bir ekimin düzeltilmesi çok zordur. Eğer çim adam gibi bir ekim yapılmış ise, doğal bir sonuç alabilmek için önce bu ekilen saçların çıkarılması ve kanallar kapandıktan 2-3 ay sonra doğal yönde kanallar açmak sureti ile daha iyi bir sonuç mümkün olabilir. Ya da, bu doğal olmayan saçları sökmeden önlerine ara yön verilmiş kanalların açılıp, daha doğal görünecek bir ekim gerçekleştirmek sureti ile nispeten daha doğal bir görünüm elde edilebilir. Bu ekim tekniğinde saçlar öne taranamaz, ama arkaya taranınca nispeten daha iyi görünüm verir.

 Saç yönleri ve saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç ekiminde doğal bir görünüm ve sonuç elde etmede en kritik aşamadır. Saç ekimi bir sanattır bu nedenledir ki, saç çizgisi oluşturacak ve kanal açacak olan kişinin sanatsal yönünün olması çok önemlidir. Saç çizgisi yüz estetiğini tamamlayan biçimde planlanmalıdır. Saç yönleri kanalların doğru yön ve açı vererek açılması, saç köklerinin  bu yönde iyileşip çıkmaya başlamalarına neden olacağı için çok önem taşır. Bu çok özen isteyen bir işlem olduğu için, ekim süresini biraz uzatır ama daha doğal bir görüntü verir. Kanalları açacak olan kişinin bu yeteneği ve tecrübesi yoksa, çim adam gibi bir sonuçla baş başa kalmak kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda fikir sahibi olmak için, gösterilen resimlerde ekilen saçların yön itibarı ile ne kadar doğal durduğuna dikkat edilmesi, bir fikir verecektir.

 Saç ekmede karşılaşılan sıkıntılar?

Operasyonda karşılaşılan en büyük sıkıntı, genellikle beklentilerin tam olarak karşılanamamasıdır. Bunun da bir iki nedeni vardır. En sıklıkla karşılaşılan; hastaların eski haline en yakın sonucu umut etmeleri ama sonucun bunun bayağı uzağında olması diyebiliriz. Bu tarz bir sorunla karşılaşılmasında, bazen hastaların beklentilerinin tam anlaşılamaması ve elde edilebilecek sonuç hakkında ayrıntılı bir şekilde bilinçlendirilmemiş olmalarıdır diyebiliriz. Bu gibi sorunları engelleyebilmek için, açıklığın ne kadar saç köküne ihtiyaç duyduğu ve verici alanlardan alınabilecek kökler ile de nasıl bir netice alınabileceğinin çok iyi hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplamalar tam yapılamaz ise, hasta da tam bilgilendirilmediği için, sonrasında da ciddi hayal kırıklıkları yaşanabilir. Ayrıca çoğu hasta saçlarının eskisi gibi doğal görünmesini, çim adam gibi bir görüntü elde edilmemesini ister. Ama saç ekimi için başvurulan yerde planlamayı ve uygulamanın tamamını yapan doktor değil ise ve de bu konuda yeterli bir tecrübeye sahip değillerse, çim adam gibi bir sonuç ile karşılaşmaları ister istemez kaçınılmaz olacaktır.

Saç ekiminde ekipman ve ekibin önemi?

Operasyonda ekipman ve ekibin çok büyük bir önemi vardır. Kullanılan ekipmanın sterilizasyon dediğimiz (mikroplardan arındırılması) işlemden  geçmiş olması ve yeterli kalitede olup, körelmemiş olmaları gerekmektedir. Eğer sterilizasyonu yapılmamış ekipman kullanılırsa, enfeksiyon ile sıklıkla karşılaşılır. Ayrıca ekipmanın yeterli kaliteye sahip olmayıp körelmiş olmaları, saç köklerinin toplanması ve ekimi esnasında hasar görmelerine, bu da ekilen köklerin hasar gördüğü oranda kaybına sebep olacaktır

Saç ekiminin maliyeti ne kadardır?

Saç ekimi fiyatı  ekilecek olan kök sayısına göre belirleniyor. O yüzden saç analizi yapılıp, açık alana ne kadar greft gerekeceği hesaplanır. Sonrasında ise ne kadarının hangi vücut bölgesinden alınacağı hesaplanır ve ona göre fiyatlandırılır.

 Saç ekim kaç seansta tamamlanıyor?

Saç açıklığına ve donör alan dediğimiz saç kökü verici alanlarının sıklığına bağlı olarak değişebiliyor. Eğer açıklık makul ölçülerde ve ense sıklığı da bu açıklığı istenilen sıklıkta kapatmaya yeterli ise bir seans yeterli olabiliyor. Ancak saç açıklığı çok geniş ve verici alanlardan alınabilecek kök miktarı da bir seansta bu bölgede hasar vermeden (bir seansta bu bölge korunmaya dikkat edilmeden, özensiz gereğinden fazla kök alınırsa, alınan bölgede yer yer kalıcı boşluklar kalabilir) almaya elverişli değil ise, verici alanda alındığına dair herhangi bir iz bırakmamak için en az 6-8 ay sonra ikinci bir seans gerekebilir.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR

Sizleri Özel Olarak Ağırlıyoruz

Vip araçlarımız ile sizleri alıyoruz 

Sizlerin rahat olabilmesi için kendi Vip araçlarımız hizmetinizde.

Anlaşmalı otelimize yerleştiriyoruz

5 yıldızlı anlaşmalı otellerde sizleri tedavi sürecince ağırlıyoruz.

İşlemleri gerçekleştirip

Tedavinizi anlaşmalı hastanelerde en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz

Sizleri Vip araçlarımız ile uğurluyoruz

Duis dignissim mi ut laoreet mollis. Nunc id tellus justo finibus eleifend justo.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

Bizimle hızlı iletişime geçip bilgi alabilirsiniz