Medikal Estetik 

Uygulamaları

Medikal Estetik Uygulamaları;

Medikal estetik uygulamaları, kişiye refah ve çekicilik hissi, kişisel özgüven ve özgüvenli görünüm veren önemli bir faktördür. Kendi vücudumuzu beğenirsek, bu sağlıklı özgüveni diğer insanlara yayarız ve bundan hem özel hayatımızda hem de profesyonel kariyerlerimizde yararlanabiliriz. Günümüzde medikal estetik uygulamaları, hastaların estetik isteklerine minimal invaziv bir şekilde mümkün olan çok çeşitli tedaviler sunmaktadır. Örneğin, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak, boyun ve yüzdeki kayıp hacmi yeniden inşa etmek, fazla yağı azaltmak, dudakları yeniden şekillendirmek veya cilde yeni bir tazelik kazandırmak için çeşitli medikal estetik uygulamaları yapılmaktadır.

Botoks

Bazı kişilerin belirgin yüz ifadeleri genellikle genç yaşta net izler bırakır. Ancak yaşam tarzı da kırışıklıkların gelişimini etkiler: Sigara içen, güneşte çok zaman geçiren, az uyuyan ve sıklıkla alkol tüketen herkes, genellikle erken yaşlarda kırışıklıklarla mücadele eder. Ancak en sağlıklı yaşam tarzı bile cildin doğal yaşlanmasını ve kırışmasını engelleyemez. Medikal estetik uygulamasında botoks (botulinum toksini) ile yapılan nazik tedavi, kırışıklıkları gözle görülür şekilde azaltır. Yüze taze ve genç bir görünüm kazandırır.

Yüz Kırışıklık Botoksu

 

Medikal estetik uygulamalarında yüz kırışıklık botoksu tedavisi, yüzün belirli bölgelerinde aşırı stresin neden olduğu kırışıklıklar için uygulanan bir seçenektir. Bu sözde dinamik veya mimik kırışıklıklar, kişinin yüz ifadesine bağlı olarak farklılık gösterebilir.
Deri altında aynı kaslar tekrar tekrar gerildiğinde ve deri de aynı yerlerde tekrar tekrar gerildiğinde ortaya kırışıklıklar çıkmaktadır. Bunlar tipik ifade çizgileri, göz çevresindeki gülme çizgileri veya alında yatay olarak uzanan düşünme çizgileridir. Kaşlar arasındaki kaş çatma çizgileri, burun kırışıklıkları (tavşan çizgiler) ve ayrıca dudak kırışıklıkları ve çenedeki noktasal girintiler de (arnavut kaldırımlı çene) bir botoks tedavisi ile hafifletilebilir.

Diş Sıkma Botoksu

 

Medikal estetik uygulamaları kapsamında bulunan diş hastalığı, diş sıkma botoksu ile tedavi edilebilir. Dış çiğneme kası olan masseter kasına intramüsküler botulinum toksin enjeksiyonu kullanılır. Botoks kası gevşetir ve zayıflatır ve yüzdeki kas kaynaklı şişlik yaklaşık 3 hafta içinde geriler. Medikal estetik uygulamasında diş sıkma botoksunun amacı hem dişlerdeki hasarı azaltmak hem de diş gıcırdatma, acı, gıcırdatma kısır döngüsünü kırmaktır.
Medikal estetik uygulamasında botoksun fonksiyonel ve tıbbi olarak belirtilen kullanımına ek olarak, alt çenede yüzü daraltmanın olumlu bir etkisi vardır. Bu nedenle botoks ile yapılan bu tedavi türü, özellikle alt çene arkası olmak üzere yüzün estetik tedavisi için de kullanılmaktadır.

Migren Tedavisi

 

Migren atağı sırasında yüz, boyun ve omuz çevresindeki kaslar güçlü bir şekilde harekete geçer ve gerginleşir. Beyine kan taşıyan damarlara baskı uygulayarak oksijen eksikliğine neden olurlar. Yoğun gerginlik ve kan akışının olmaması, etkilenenlerin şiddetli migren baş ağrılarından muzdarip olmasına neden olur. Migren aurası, mide bulantısı, ışığa ve gürültüye karşı hassasiyet gibi belirtilerle kendini belli eder. Medikal estetik uygulamalarında botoks, kaslardaki gerilimi azaltarak migren nedeni ile savaşır. Kasların sinir uçlarına etki eder ve burada kası aktive etmekten sorumlu olan haberci madde asetilkolinin salınımını engeller. Bu tedavi edilen kasların artık eskisi kadar gergin olamayacağı anlamına gelir. Botoks ayrıca bu mekanizmayı ağrının yüze iletilmesini engellemek için de kullanır.
Botoks migren tedavisinde çoğu hastanın migren sıklığını ve ağrının şiddetini azaltmasına yardımcı olmaktadır. Botokstan sonra migrenden etkilenen hastalar genel olarak daha az ve daha zayıf migren atakları yaşarlar.

Terleme Tedavisi

 

Terleme cildin doğal soğutma sistemidir. Ter, insan vücudunda 2-3 milyondan fazla ter bezi tarafından üretilir ve başlıca su, sofra tuzu ve metabolik ürünlerden oluşur.
Günde maksimum 10 litre ter üretimi mümkündür. Nüfusun yaklaşık %2si için terleme ağır bir yüktür. Çünkü etkilenenler hiperhidroz (aşırı terleme) olarak bilinen
durumdan muzdariptir. Prensip olarak, birincil ve ikincil hiperhidroz arasında bir ayrım yapılır. Primer hiperhidrozda kesin neden bilinmemektedir. Korku, ağrı veya stres gibi
özel durumlar artan terlemeyi tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Özellikle koltuk altında artan terleme, sosyal temaslarını ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde sınırladığı için etkilenenler için büyük bir sorundur. Artan terlemeyi bloke etmek için terleme tedavisi botox ile yaklaşık 6 ay rahatlama sağlanabilir.

Dolgu

18-20 li yaşlardan sonra yaşlanma ve yerçekiminin etkisine bağlı yüzümüzde hacim kaybı meydana gelir. Yıllar içinde kaybedilen bu hacmi yerine koyma işlemine dolgu denir. Bunun yanında yüzde ihtiyaç duyulan alanlara  şekil vermek maksadıyla yapılan bir işlemdir.

 

Dudak Dolgusu

 

Medikal estetik uygulamalarında kullanılan dudak dolgusu; ince dudaklara veya zamanın ve yaşlanmanın etkileri nedeniyle hacim ve şekil kaybına uğramış dudaklara yapılan bir uygulamadır. Bu yöntemlerde dudak çevresine ve dudakların iç kısmına dermal dolgular kullanılmaktadır. Zamanla azalan hyaluronikasit miktarı dudaklara bu uygulama ile doldurulmaya çalışılır. Bu arada yaklaşık 30 dakika süren bu işlemden sonra kişi normal hayatına dönebilir. Etkilerini hemen fark ettiğimiz bir uygulamadır.

 

Burun Şekillendirme Dolgusu

 

Bu işlem burnunu beğenmeyen kişilere yönelik bir tedavi yöntemidir. Kişinin şikayet ettiği bu durumu azaltacak, asimetri düzelecek ve burun ucu da yükselebilecektir. Bu işlem bir sağlık müdahalesi değil, estetik bir tedavidir. Kemikteki bir bükülmeden nefes almada zorluk varsa bu işlem zorluğu ortadan kaldırmayabilir. Bu işlemde hyaluronik asit içeren dolgular tercih edilir. Kalıcılığı 1-1,5 yıl ve uygulaması 15-20 dakika süren bu işlemin etkisi kişilerin hemen günlük yaşama dönmesini sağlar. Özellikle yüz-burun simetrisi için burun şekillendirme dolgusu işleminin profesyonel uzmanlar tarafından tedavi edilmesi çok önemlidir.

Gözaltı Işık Dolgusu

 

Gözlerin alt kısımlarının çökük ve koyu mavi yanlarının giderilmesi için yapılan bir yöntemdir. Gözlerin alt kısımlarında eridiği için hyaluronik asit içeren dolgular tercih edilir. Kalıcılığı 9ay-1,5 yıl olan ve uygulaması 15-20 dakika süren bu gözaltı ışık dolgusu işleminin etkisi hemen kendini gösterir ve bu nedenle bu yöntem morlukları
olan kişiler için pratik bir yöntemdir. Bu süreçten sonra kişi günlük yaşantısına dönebilir. Kolay bir yöntem gibi görünse de yeterli miktarda ve uzman kişilerce uygun bölgeye enjekte edilerek uygulanmalıdır.

 

Tüm Yüz Işık Dolgusu

 

Yüz ışık dolgusu cildi dolgunlaştırabilen, parlaklık ve canlılık kazandıran bir uygulamadır. Cildin nemlenmesi için gerekli hyaluronik asitin yanı sıra cildin yeniden yapılanmasını sağlayan 8 amino asit, 3 antioksidan, 3 mineral ve vitamin içerir.
Küçük enjeksiyonlarla yüze hafif dolgu uygulanır. Hyaluronik asit cilde girdiğinde sıkı ve canlı bir cilt elde etmeyi ve cilt dokusundaki nemi hızla tutmayı amaçlar. Yüksek su tutma etkisinden dolayı hyaluronik asit, cildi doğal olarak gençleştirir, dolgunlaştırır ve elastik yapar.
Altın İğne / Radyo Frekans
Altın iğne, iğne şeklindeki elektrotların ucunda yüksek frekanslı enerji yayan özel bir ataşmandır. Bu sayede cilde istenilen derinlikte enerji verilirken cilt yüzeyi ve diğer alanlar korunur. İstenilen alanda iyileşme sağlanırken diğer alanlarda oluşabilecek olumsuz etkilerin önüne geçilebilir.

 

Yüz Mezolifting

 

Mezoterapi, yüzü gençleştirmek için harika olan bazı etkili prosedürler sunar.Yüz mezolifting söz konusu olduğunda mezolift popüler bir tedavi seçeneğidir. Küçük iğne batmaları bile cildin kolajen içeriğinin artmasına ve ayrıca cilt dokusu için ayrı ayrı seçilen biyolojik aktif bileşenlere ve hyaluronik asit kolojen içeriğinin artmasına yol açar. Mezolift cildi sıkılaştırır ve pürüzsüzleştirir ve ışıltı etkisi ile parlak bir görünüm verir.

 

Somon DNA

 

Somon DNA tedavisi, somon DNA sının kullanıldığı doğal cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Medikal estetik uygulamalarında Somon DNA’ sı, benzer yapılara sahip olduğu için insan DNA sına en yakın olanıdır. Sonuç olarak, somon DNA sının en iyi onarım yeteneklerine sahip olması ve kırışıklıkların ve yaşlanmanın görünümünü geciktirmesi muhtemeldir. Somon DNA’sı gerçek somondan elde edilir ve özellikle yüz derisi olmak üzere cildi gençleştirmek için kullanılır. Somon DNA’ sı cildin yenilenmesine ve ciltteki nem içeriğinin artmasına yardımcı olur. Bu da kırışıklıkların azalması ve yaşlanmanın etkilerinin yavaşlaması anlamına gelir. Somon DNA’sı ile tedavi edilen cilt nemi koruyabilir ve elastikiyetini geri kazanabilir, bu da cildin daha dolgun ve dolayısıyla daha genç görünmesini sağlar.

 

Kimyasal Peeling

 

Yaşlılık lekeleri, güneş hasarı, küçük kırışıklıklar veya büyük gözenekler, cildimizde göze hoş gelmeyen yaşlanma belirtileridir. Kimyasal peeling, ciltte yenilenme süreçlerini başlatmak amacıyla cildin üst tabaka kısımlarının soyulmasına neden olur ve daha derin uygulamalarda ciltte indüklenen yara iyileşme mekanizmaları, dokunun yenilenmesine ve dolayısıyla cildin klinik olarak iyileşmesine yol açar.

Lazer Uygulamaları

 

Lazerlerin tıbbi ve giderek daha fazla kozmetik amaçlı uygulamaları, öncelikle lazer ışınının güçlü odağına ve yüksek güç yoğunluğuna dayanmaktadır. Medikal estetik
uygulamalarında çoğu lazer uygulaması, dokuyu kesmeyi, buharlaştırmayı veya vücut sıvılarını pıhtılaştırmayı amaçlar.
Lazerlerin kozmetik amaçlı kullanımına örnek olarak, kalıcı epilasyon, damar tedavileri veya vasküler değişikliklerin giderilmesi, yağ azaltma (vücut şekillendirme), dövme silme gibi medikal estetik uygulamaları verilebilir.

 

Epilasyon 

İstenmeyen tüy büyümesini kalıcı olarak ortadan kaldırmak veya en azından kalıcı olarak azaltmak için lazerler veya yoğun darbeli ışık kaynakları kullanılır. Bu işlemlerle saç kökünün içindeki saç büyümesinden sorumlu yapılar yoğun ısıtma ile işlevleri bozulur veya yok edilir. Ancak teknikler risk içerir. Bu nedenle medikal estetik uygulama alanında epilasyon kullanıcıları, teknolojiyi kullanmadan önce detaylı olarak bilgilendirmeli ve bu yöntem çok dikkatli kullanılmalıdır.

 

 

Anti Aging

 

Birçok kadın ve erkek, doğallığını kaybetmeden daha taze, genç ve diri bir görünüm ister. Estetik lazer uygulaması bu gereksinimi karşılar ve bu nedenle yıllardır muazzam bir popülerlik kazanmaktadır. Son olarak, operasyonel önlemlere kıyasla daha düşük maliyetler de rol oynamaktadır. Kısacası medikal estetik uygulamalarında lazer ile Anti Aging tedavi son derece çok yönlüdür ve çeşitli endikasyonlar için kullanılabilir. Kırışıklık azaltma, gözenek arıtma, cilt germe, pigment lekelerinin çıkarılması ve cilt tazeleme bu uygulamaya örnek verilebilir.

 

Leke Tedavileri

 

İnsan derisi nadiren tamamen kusursuzdur. Cilt, özellikle açık tenli kişilerde pigmentasyon bozukluklarına sahip olma eğilimindedir. Çiller (efelidler) gibi bazı formlar çocuklarda zaten görülür, yaşlılık lekeleri (lentigo solaris) yaşam boyunca
ortaya çıkar. İşaretler kahverengimsi, kırmızımsı veya koyu sarı renkte olabilir ve genellikle kabarık değildir, yani elle hissedilmez. Esas olarak, örneğin yüz, dekolte bölgesi veya eller gibi cildin özellikle ışığa maruz kalan bölgelerinde oluşurlar. Ciltteki lekeleri ve diğer zararsız doğum lekelerini ciltteki kötü huylu değişikliklerden ayırt etmek kolay değildir. Bu nedenle leke tedavileri için cildinizi her iki yılda bir medikal estetik uygulama kliniklerinde uzman kişilere veya dermatologlara kontrol ettirmelisiniz.

 

EpiDamar Tedavileri

 

Medikal estetik uygulamaları kapsamına da giren örümcek damarları veya kırık damarlar gibi cilt değişiklikleri yaygındır ve genellikle rahatsız edici olarak algılanır.
Örümcek damarları en sık bacaklarda görülür ve kalıtsal bağ dokusu zayıflığının bir sonucu olabilir.  Küçük damarlar gevşer, damarlarda kan birikir ve örümcek damarları deriden görünür hale gelir. Temel olarak, ortaya çıkan örümcek damarlarının bir kusurdan başka bir şey olmadığı varsayılabilir. Ancak en geç büyük damar problemlerinde, bacaklarda varisli damarlarda, sadece medikal estetik uygulama nedenleriyle doktora başvurmamalı, aynı zamanda ilgili toplardamar bozukluklarını önlemek için, damarları kontrol etmek için ve bir önlem olarak damar tedavileri açısından tıbbi yardım almalısınız.

Gençlik Aşısı

 

Gençlik aşısı, insanların cildinde zamanla oluşan deformasyon, gevşeme ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan medikal estetik uygulamalarından oluşan bir
tedavidir. Tedavinin temeli cilde uygulanan hyaluronik asittir. Hyaluronik asit esas olarak bebeklerin cildinde bulunur ve cilde nem, parlaklık, elastikiyet ve canlılık verir.
Cildin zamanla kaybettiği kolajen de bir yapı taşıdır. Ciltte enjekte edildiğinde cildi nemli ve parlak tutar.

 

Mezoterapi

 

Mezoterapi, vücudun doğal güzelliğini ve performansını yaşlılığa kadar korumak için uygulanan nazik bir yöntemdir.
Mikroenjeksiyonlar genel canlandırıcı etkisinin yanı sıra belirli etken maddeler eklenerek zamanın izlerinin yok olmasına yardımcı olabilir. Çünkü kozmetik açıdan artık tatmin edici bir şekilde tedavi edilemeyen her sorun mutlaka neşterin kapsamına girmez. Mezoterapi, hala görünür, doğal görünümlü sonuçlar elde eden nazik bir prosedürdür. Cerrahi müdahalelere göre çok daha ucuzdur, yan etkisi azdır ve neredeyse ağrısızdır.
Cilt, saç ve bağ dokusu içten dışa iyileştirilir; günlük bakımın ötesine geçen tabletler, kremler veya tentürlerle daha fazla kendi kendine tedavi genellikle gereksizdir. Ancak mezoterapinin de sınırları vardır. Optimal sonuçlar ancak etkilenen anatomik yapılar, örneğin saç kökleri hala sağlamsa elde edilebilir. Diğer herhangi bir natüropatik prosedür gibi, mezoterapi sadece vücudun onarım mekanizmalarının hala etkili olduğu durumlarda yardımcı olabilir. Kendi yaşam tarzınız da sonuçlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Diyet, egzersiz ve UV radyasyonu, alkol ve nikotin tüketimi gibi diğer faktörlerin cildin görünümü üzerinde güçlü bir etkisi olabilir.

Ozon Terapi

 

Ozon terapi tedavisinde ozon-oksijen karışımı kullanılır. Yöntem, çeşitli hastalıklar için, dahili ve harici olarak kullanılabilir. Ozon, normal oksijenin aksine, iki değil üç oksijen atomundan oluşan, özellikle yüksek enerjili bir oksijen formudur. Ozon, virüsler ve bakteriler üzerinde toksik bir etkiye sahiptir ve onları öldürebilir veya aktivitelerini engelleyebilir. Ayrıca ozon, kırmızı kan hücrelerinin özelliklerini iyileştirerek onların oksijen salmalarını kolaylaştırır. Bu, oksijen dağıtımını arttırır ve
oksijenin doku tarafından daha kolay emilmesini sağlar. Ek olarak, ozon, oksijenin taşınmasını optimize eden kırmızı kan hücrelerinin daha esnek olmasını sağlar. Ozon beyaz kan hücrelerini de uyardığı için vücudun savunması da güçlendirir.

 

Fransız Askısı

 

Daha 30 yaşında, cildin kademeli olarak gevşemesi ile doğal yaşlanma süreci fark edilir hale gelir. Cilt yavaş yavaş yenilenme yeteneğini kaybeder. Cilt metabolizması yavaşlar, kan ve lenf dolaşımı bozulur. Fransız askısı, cilt altına emilebilir (emilemeyen ipler de kullanılabilir) ipler yerleştirilerek, özellikle yüzün gevşek bölgelerinin kaldırıldığı, orijinal pozisyonlarına döndürüldüğü ve böylece sıkılaştırıldığı, minimal invaziv bir cilt sıkılaştırma yöntemidir. Bu, yüzün gençleşmesini ve daha iyi konturlu görünmesini sağlar. Ek olarak, ipliklerin sokulması, yalnızca iplikler aracılığıyla ve iplikler tarafından indüklenen yeni bir kolajen dokusu oluşumu yoluyla hacimde bir artışa neden olur.

Örümcek Ağı Estetiği

 

Örümcek ağı estetiği ameliyatsız cildi canlandırmak için yapılan bir yüz germe işlemidir. Yıllar içinde yer çekimine ve yaşa bağlı olarak oluşan ince kırışıklıklar, kötü hava koşulları, sağlıksız beslenme ve sık kilo alıp verme gibi nedenlerle genişlemeye başlar. Tüm süreç sadece yüz bölgesinde kırışıkların oluşması değil, yanakların ve çenenin sarkması sonucu yüzün giderek ovalleşmesidir. Bu noktada örümcek ağı tekniği estetik cerrahiye bir alternatiftir. Yüz gençleştirme için ameliyatsız bir kullanım cildinizdeki her türlü sorunu gidermenize yardımcı olacaktır.

 

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

Bizimle hızlı iletişime geçip bilgi alabilirsiniz